Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Koncepci bydlení by měl ministr Jankovský dopracovat

18. 07. 2011 13:51:30
Koncepce bydlení do roku 2020, kterou na návrh ministerstva pro místní rozvoj schválila vláda, má několik zásadních plus, ale také několik velmi zásadních mínus.

Mezi pozitiva zcela jistě patří odvaha, s jakou v analytické části hodnotí přínos Koncepce bytové politiky pro období let 2005 – 2010, kterou připravila ČSSD a schválila vláda 16. 3. 2005. Materiál zvláště vyzdvihuje plnění její krátkodobé strategie na léta 2005 – 2010, kdy se podařilo naplnit všechny hlavní cíle, včetně sociálně citlivé deregulace nájemného. I další části rozsáhlé analýzy, která zabírá přes dvě třetiny materiálu, lze hodnotit jako velmi přínosné a zajímavé.
Bohužel, právě rozsah analýzy v kontrastu s útlou částí vlastní koncepce bytové politiky je největším handicapem předloženého materiálu. Ukazuje se tak jako problematické zadat zpracování Koncepce soukromé firmě, která logicky nemůže postihnout resortní či vládní strategii v oblasti bydlení.
I z tohoto důvodu je část vlastní koncepce bytové politiky na 20 stranách textu plný obecných frází typu „budeme podporovat“, ale už posléze neříká jak přesně a v jakém rozsahu. Je sice možné brát tuto obecnost a vágnost materiálu také jako přednost, a to s ohledem na časté střídání ministrů. Jsem však přesvědčen, že dokument, který má ambici nazývat se „koncepčním“, musí nabídnout víc, než prosté konstatování, co bychom chtěli, ale nevíme jak a za co.
Lze-li z dvacetistránkového materiálu vůbec usuzovat na nějaký trend ve státní politice v oblasti bydlení, pak zcela jistě se v tomto materiálu jedná o trend odklonu od přímých dotací k bankovním zárukám či úrokovým dotacím. Ačkoliv jsem přesvědčen, že se jedná o správný směr, nemohu souhlasit s tím, aby byl aplikován i na specifické oblasti podpory bydlení, v nichž se bez přímé státní dotace nelze obejít. Z praxe komunálního politika mohu uvést hned několik příkladů, počínaje bydlením pro seniory či handicapované, ale také například nákladné sanace panelových sídlišť.
Ani v obecné rovině nejsou v Koncepci řešeny dvě podstatné oblasti, totiž budoucnost stavebního spoření a otázka nového občanského zákoníku, který zásadním způsobem mění instituty a principy v oblasti bydlení. Přitom v obou případech se jedná ve vztahu k budoucnosti bytové politiky ČR o natolik zásadní problematiku, že nechápu, jak ji mohla Koncepce pominout.
Jsem tedy přesvědčen, že by pan ministr měl Koncepci dopracovat. Celá situace okolo Koncepce ministra Jankovského by se totiž dala glosovat citátem z filmu Postřižiny: „Musíte se více snažit, pane správče!“. Jako stínový ministr pro místní rozvoj ČSSD jsem připraven se na spolupráci nad konkretizací tohoto materiálu podílet. A to nejen proto, že se jasně ukázalo, jak efektivní byla předchozí Koncepce z dílny sociálnědemokratického předchůdce pana ministra Jankovského.

Autor: Petr Hulinský | pondělí 18.7.2011 13:51 | karma článku: 4.58 | přečteno: 736x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Ladislav Jakl

Zastaví Trump klimatické šílenství?

Globální klimatické třeštění je postaveno na jenom základním společenském fenoménu. A tím je fungování koncentrovaného a rozptýleného zájmu.

28.6.2017 v 10:40 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Marek Valiček

"Jako Jan Hus, chlapče, přesně jako von..."

Všichni svatí se maj slavit tak, jak jim přináleží. Šebestián střelbou z luku, Andula zimou a Jan pořádnym fajrákem...

28.6.2017 v 9:00 | Karma článku: 13.51 | Přečteno: 374 | Diskuse

Andrea Jamborová

Nechovej se jako debil...

Znáte to. Vidíte nějakou situaci a hned vás k ní napadne filmová hláška. Není člověka, aby si alespoň jednu nepamatoval.

28.6.2017 v 8:46 | Karma článku: 9.29 | Přečteno: 397 | Diskuse

Jarmila Kamenáčová

Večer na chalupě

Zavřela dveře a šla se toulat do tmy. Vzpomněla jsem si na tuláka, který se toulal po hvězdách, jak o něm zpíval Pavel Zajíček. Každý jsme ve své podstatě, ve své duši, tulákem...

28.6.2017 v 8:44 | Karma článku: 7.22 | Přečteno: 174 | Diskuse

Marketa Kadhi

Na pláži

Vůbec by mě nenapadlo popisovat své dojmy z dovolené, nebo psát o tom, co se dá vidět na pláži, dokud jsem tam nepotkala vílu.

27.6.2017 v 18:16 | Karma článku: 14.57 | Přečteno: 864 | Diskuse
Počet článků 90 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2377
Stínový ministr pro místní rozvoj ČSSD. V roce 1996 zvolen poslancem Parlamentu ČR, v letech 2002 až 2006 byl náměstkem primátora hl. m. Prahy a od roku 2006 je předsedou finančního výboru ZHMP. Je víceprezidentem Českého svazu taekwondo WTF, členem Českého olympijského výboru a čestným předsedou Českého paralympijského výboru. Více o autorovi na www.hulinsky.cz

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.