Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Protikorupční strategie hlavního města Prahy musí být přísnější

12. 10. 2011 12:42:18
Připravovaná Protikorupční strategie hlavního města Prahy představuje určitě krok správným směrem. Přimlouval bych se však za další rozšíření navrhovaných opatření, zejména směrem k co nejúplnějšímu zveřejňování zakázek na internetových stránkách hlavního města. Zatímco stávající návrh počítá s jejich zveřejněním až po skončení soutěže, osobně bych uvítal, pokud by všechny zakázky v hodnotě přes jeden milion korun bylo možné sledovat na webu města průběžně po celou dobu výběrového a schvalovacího procesu a následně v i době jejich plnění.

To znamená, že by v systému bylo možné vyhledat každou jednotlivou zakázku s jejím evidenčním číslem a informací, který odbor magistrátu za ni zodpovídá. Dále by zde byla uvedena oblast, které se zakázka týká, a její současný stav, tj. jestli se jedná o záměr, jestli právě probíhá realizace nebo je-li zakázka již dokončena.

Na webu by měl být zveřejněn také druh zadávacího řízení, tedy jde-li o otevřené řízení, užší řízení, jednací řízení s uveřejněním, jednací řízení bez uveřejnění, soutěžní dialog nebo o zjednodušené podlimitní řízení. U každé zakázky by bylo uvedené datum jejího vyhlášení, lhůta pro podávání nabídek a fotokopie vyhlášení řízení.

Co se týče hodnocení nabídek, zveřejněny by měly být protokoly z jednání hodnotící komise včetně jejího složení, i protokol z otevírání obálek, rovněž doplněný složením příslušné komise.

Samotné rozhodnutí o výběru zakázky by mohli zájemci sledovat díky zveřejněným protokolům o jejím projednávání v příslušném výboru a v radě, i zveřejněnou částí zápisu při projednávání v zastupitelstvu. Dále by tu byl datum podpisu smlouvy i všech dodatků a údaje o tom, čeho se jednotlivé dodatky týkají.

Neméně důležitou součástí systému by mělo být sledování průběhu plnění zakázky. To znamená, že by na webu byly k nahlédnutí protokoly z kontrol, u stavebních zakázek zápisy z kontrolních dnů, protokoly o kolaudaci a předání díla.

Měli bychom také uvažovat nad zavedením nového systému elektronických nákupů nejrůznějších komodit – od energií, přes kancelářské potřeby až po například pneumatiky pro služební vozidla. V tomto případě bychom vlastně nevymýšleli nic nového, stejný systém zavedl v Ostravě primátor Petr Kajnar. Nejen že díky tomu výrazně omezuje prostor pro korupční jednání, ale i šetří. Jen za prvních pět měsíců letošního roku v Ostravě ušetřili 23 milionů korun. Do nákupu systému město vložilo 40 milionů korun, v úsporách se ale částka vrátila už do roka a půl.

Jsem přesvědčen, že výše uvedená opatření mohou významně přispět k omezení korupce. Vzhledem k tomu, že boj proti korupci byl jedním ze stěžejních bodů volebního programu pražské sociální demokracie, budeme při projednávání protikorupční strategie hl. m. Prahy prosazovat přísnější pravidla a zveřejňování informací o veřejných zakázkách v co nejširší možné míře.

Autor: Petr Hulinský | středa 12.10.2011 12:42 | karma článku: 5.82 | přečteno: 582x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Ladislav Jakl

Zastaví Trump klimatické šílenství?

Globální klimatické třeštění je postaveno na jenom základním společenském fenoménu. A tím je fungování koncentrovaného a rozptýleného zájmu.

28.6.2017 v 10:40 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Marek Valiček

"Jako Jan Hus, chlapče, přesně jako von..."

Všichni svatí se maj slavit tak, jak jim přináleží. Šebestián střelbou z luku, Andula zimou a Jan pořádnym fajrákem...

28.6.2017 v 9:00 | Karma článku: 13.51 | Přečteno: 374 | Diskuse

Andrea Jamborová

Nechovej se jako debil...

Znáte to. Vidíte nějakou situaci a hned vás k ní napadne filmová hláška. Není člověka, aby si alespoň jednu nepamatoval.

28.6.2017 v 8:46 | Karma článku: 9.29 | Přečteno: 397 | Diskuse

Jarmila Kamenáčová

Večer na chalupě

Zavřela dveře a šla se toulat do tmy. Vzpomněla jsem si na tuláka, který se toulal po hvězdách, jak o něm zpíval Pavel Zajíček. Každý jsme ve své podstatě, ve své duši, tulákem...

28.6.2017 v 8:44 | Karma článku: 7.22 | Přečteno: 174 | Diskuse

Marketa Kadhi

Na pláži

Vůbec by mě nenapadlo popisovat své dojmy z dovolené, nebo psát o tom, co se dá vidět na pláži, dokud jsem tam nepotkala vílu.

27.6.2017 v 18:16 | Karma článku: 14.57 | Přečteno: 864 | Diskuse
Počet článků 90 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2377
Stínový ministr pro místní rozvoj ČSSD. V roce 1996 zvolen poslancem Parlamentu ČR, v letech 2002 až 2006 byl náměstkem primátora hl. m. Prahy a od roku 2006 je předsedou finančního výboru ZHMP. Je víceprezidentem Českého svazu taekwondo WTF, členem Českého olympijského výboru a čestným předsedou Českého paralympijského výboru. Více o autorovi na www.hulinsky.cz

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.