Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co není jen v pohádkách

31. 12. 2009 17:10:14
Rok 2009 nebyl snadný a je pravděpodobné, že mnohé nesnáze si prožijeme i v roce následujícím. Zkusme se však na období, kterému už zcela samozřejmě říkáme „hospodářská krize“, stejně, jako když se bavíme o počasí, nebo posledním dílu nekonečné telenovely, podívat, co dobrého si můžeme i ze špatného období vzít ...

Každá krize, třeba herní ve fotbale, nebo manželská ve vztazích dvou lidí ukáže, jaký kdo je, jak se kdo zachová v mezní situaci. Špatné období prověřuje solidaritu mezi lidmi. Ne tu falešnou, obecně proklamovanou, tu, ve které jsme byli vychováváni ještě před dvaceti lety. Kdy jsme jako země byli oficiálně solidární s kdejakým politickým lumpem a mezinárodním teroristou.

Problémy kolem nás nejlépe prověří přátele, prověří ale i nadřízené a podřízené, ukážou, co kdo je schopen a ochoten obětovat. Prokazuje se, nakolik jsou ti, kteří rozhodují a mohou ovlivňovat dění kolem sebe v nejrůznějších úrovních, schopni se vzdát výhod, nakolik jsou ochotni obětovat své pohodlí v zájmu toho, aby společně se svými spolupracovníky, kolegy a blízkými přežili nelehké období. Nedávný skandál auditorské agentury pracující pro pražský dopravní podnik s pozvánkou na večírek ukázal, kam až může vést cynismus. Posmívání se lidem, kteří přišli o práci, nemá nic společného s profesionalitou, o lidskosti a taktu ani nemluvě.

Ale byl to skandál užitečný a ukázal, čeho se můžeme dočkat. Od lidí, jejichž jediným měřítkem jsou peníze, zisk a prosperita. Ne ta všeobecná, ale ta jejich, ta za každou cenu, bez ohledu na (cizí) ztráty.

I takové události jsou cenným poznáním. Námořníci říkají, že na klidném moři nepoznáte, co v kom je. Takže současná bouře ukazuje, jací jsme. Ale nejsou jen lidé-cynici. Známý má malou firmu, asi třicet lidí. Už vloni na sklonku roku se musel rozhodovat, o kolik se sníží počty jeho kolegů. Záměrně říkám „kolegů“, protože vztahy v jeho malém podniku byly vždy více méně kolegiální, než pracovně-právní. Vždy se to vyplácelo. Černého Petra dostalo vloni v prosinci deset lidí. Už dva měsíce předtím vyvíjel ten můj známý hodně velké úsilí, aby byli redukcí postiženi ti, kteří mají větší šanci na trhu práce. A souběžně s tím rozhodil sítě a hledal jim sám nové zaměstnání. V pěti případech byl úspěšný.

Není to běžný příklad. Ale ten člověk mi říkal, že to byla jeho povinnost. Mohl jen předat papíry, nějaké odstupné a sbohem. „Spal bych ale špatně. Ti lidé leckdy makali bez ohledu na čas, až na drobnosti není rozdíl mezi těmi, kteří zůstali a těmi, kteří museli odejít. Kdyby neodešli, nepřežili bychom. Ale jednou se zase zvedneme a třeba pro mě budou pracovat opět. Jsem sice kapitalista, tedy vykořisťovatel, jak se říkávalo, ale nejsem hyena. I já mám děti a rodinu ...“

Zřejmě to není nejběžnější příklad, ale stal se. Stal se, slovy mořských vlků, na rozbouřeném moři a kázal, co v kom je.

Rok 2010 je velkou neznámou. Přeji vám všem, abyste v něm potkávali lidi, o jakých jsem vyprávěl. Ne ty cyniky vysmívající se neštěstí. Ale osobnosti, které dokážou spojit vlastní touhu po úspěchu s pocitem, že po nich nesmí zůstat spálená zem. Přeji vám také, abyste i vy, pokud je to ve vašich silách, hleděli do příštích měsíců s nadějí, že vzájemnost a solidarita nejsou prázdné pojmy. Že to jsou kategorie skutečné a doopravdy nejen pohádkové.

Autor: Petr Hulinský | čtvrtek 31.12.2009 17:10 | karma článku: 21.66 | přečteno: 1300x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Monika Lorenzová

Jak se mi dařilo při obchodování

EsoBlog na téma PROČ SE MI NA FOREXU BEZDŮVODNĚ NEDAŘÍ? Nebo spíš, jak to zařídit, aby se dařit začalo. S pomocí blogu a meditace se to věřím nakonec povede.

17.10.2017 v 20:09 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 12 | Diskuse

Milan Šupa

Nacházejí se rozpory ve výrocích Krista?

Ježíš říkal, že když nás někdo udeří na pravou tvář, máme mu nastavit i druhou. On sám se však podle této zásady nezachoval.

17.10.2017 v 15:15 | Karma článku: 6.72 | Přečteno: 348 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Moře a čas: Finito

Následující text je pocitová črta inspirovaná jedním časně podzimním výletem na ostrov ve Středomoří. Jedná se vlastně o první část jakéhosi seriálu.

17.10.2017 v 14:27 | Karma článku: 3.53 | Přečteno: 95 | Diskuse

Mário Oláh

Zápis z magického denníka Fratera Saepesa - VI.IX.MMXVII

Mágus Frater Saepes mi po dlhšej dobe poskytol náhľad do svojho magického denníka a dovolil, aby som sa na blogu podelil s jeho snovými víziami, pohľadom na svet a elitu či s psychedelickým zážitkom s rastlinou sily Diablove gule.

17.10.2017 v 13:28 | Karma článku: 11.99 | Přečteno: 129 |

Jana Slaninová

Bojuj na naší straně!

Omšelý dům na konci neznámé ulice se mi vůbec nezamlouval. „Tam budeme spát.“ oznámil nám průvodce. „To není dobrý nápad.“ řekla jsem.

17.10.2017 v 13:13 | Karma článku: 13.54 | Přečteno: 397 | Diskuse
Počet článků 90 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2377
Stínový ministr pro místní rozvoj ČSSD. V roce 1996 zvolen poslancem Parlamentu ČR, v letech 2002 až 2006 byl náměstkem primátora hl. m. Prahy a od roku 2006 je předsedou finančního výboru ZHMP. Je víceprezidentem Českého svazu taekwondo WTF, členem Českého olympijského výboru a čestným předsedou Českého paralympijského výboru. Více o autorovi na www.hulinsky.cz

Seznam rubrik

více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.