Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Masaryk, tatíček jednoho národa

4. 03. 2010 16:40:29
Tomáš Garrigue Masaryk byl popsán, sepsán a vymluven snad již ze všech možných úhlů. Nenáviděný, milovaný, uctívaný, zbožňovaný, moudrý, všeznalý, všeobjímající, scelující. Kolik přídomků se k němu dám připojit.

V souvislosti s novým slovenským zákonem o „slovenském státním vlastenectví“ se neopomněl šéf Slovenské národní strany Ján Slota zmínit o tatíčkovi Masarykovi, který prosazoval ne dva národy, ale jeden československý. Připomeňme, že nepřímo na principu jednoho národa setrvával ještě komunistický prezident Antonín Novotný, ale to byla zcela jiná kapitola.

V souvislosti se Slotovou invektivou stojí za připomenutí pár skutečností, na které dnes nejen pan Slota, ale také my často zapomínáme.

Setrvávání na jednom československém národu nebylo, ač to Masaryk nikdy veřejně nedeklaroval, jeho nevědomostí. Nebo zaslepením. Masaryk se národy a jejich životními podmínkami zabýval podrobně už v 19. století a při troše štěstí na jeho vědecké články narazíte třeba ve starých Kwětech. Ale politicky nenaivní profesor vídeňské i pražské univerzity a za války politik v exilu dobře věděl, že vytržení jen samostatných Čech a Moravy a části Slezska by znamenalo nejen vytvoření slabého státního útvaru. Pokud by na troskách habsburské monarchie vzniklo velké Maďarsko, v nestabilních poměrech po zničující 1. světové válce by byly poměry ve střední Evropě ještě nestabilnější.

Teorie „československého“ národa byla mj. i jedním ze silných jazýčků převažujících směrem ke vzniku velkého Československa. Možná to Jánu Slotovi nedochází, ale Slovensko se v roce 1918 stalo součástí silného státního celku, nejsilnějších z těch, které se zrodily z rozpadlé monarchie. Slotovci prosadili zákon o vlastenectví, ale nedochází jim, že nebýt vytržení Slovenska z Uherska, bylo by Slovensko možná dodnes „horními Uhrami“ a státním jazykem maďarština. Anebo by po rozpadu komunismu v roce 1989 nastal ve velkém maďarsko-slovenském Maďarsku středoevropský Balkán. Jak to vypadalo v bývalé Jugoslávii, nemusíme snad zvlášť připomínat.

Navíc proti „jednotnému“ národu zprvu ani čelní politici na Slovensku nic (moc) nenamítali. Dobře věděli, že je to jediná cesta ven z Rakouska i Uherska.

Netrvat po době svého prezidentování na jednotném národě by pro Masaryka znamenalo vystavit křehkou existenci Československa přílišným atakům. Vlastenectví a národní hrdost, pokud o ní i v souvislosti s Masarykem Ján Slota mluví a přemýšlí, přivedla Slováky nejen k dobrému. V roce 1939 se stala hrdost na národ součástí hitlerovské koalice a nechvalně známé historii Slovenského státu. Ale to je taky jiná kapitola.

Masaryk, jehož 160. narození si letos 7. března připomínáme, nebyl naivním vědátorem kynoucím davům z koňského hřbetu. Věděl, že žije v době velkých symbolů a že symbol musí on sám představovat – vždyť jsme celá staletí žili pod králi a císaři. Věděl ale, že současně symboly musí nabízet. Obojí zvládal mistrně. Někdy svým symbolům opravdu věřil, někdy věděl, že je pro pocit bezpečí potřebují jiní, byť o jejich „pravosti“ zřejmě nebyl nijak pěvně přesvědčen. Ale byl skvělým politikem a věděl, co dělá. Dělal to dobře.

Autor: Petr Hulinský | čtvrtek 4.3.2010 16:40 | karma článku: 24.00 | přečteno: 1357x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Monika Lorenzová

Jak se mi dařilo při obchodování

EsoBlog na téma PROČ SE MI NA FOREXU BEZDŮVODNĚ NEDAŘÍ? Nebo spíš, jak to zařídit, aby se dařit začalo. S pomocí blogu a meditace se to věřím nakonec povede.

17.10.2017 v 20:09 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 12 | Diskuse

Milan Šupa

Nacházejí se rozpory ve výrocích Krista?

Ježíš říkal, že když nás někdo udeří na pravou tvář, máme mu nastavit i druhou. On sám se však podle této zásady nezachoval.

17.10.2017 v 15:15 | Karma článku: 6.72 | Přečteno: 348 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Moře a čas: Finito

Následující text je pocitová črta inspirovaná jedním časně podzimním výletem na ostrov ve Středomoří. Jedná se vlastně o první část jakéhosi seriálu.

17.10.2017 v 14:27 | Karma článku: 3.53 | Přečteno: 95 | Diskuse

Mário Oláh

Zápis z magického denníka Fratera Saepesa - VI.IX.MMXVII

Mágus Frater Saepes mi po dlhšej dobe poskytol náhľad do svojho magického denníka a dovolil, aby som sa na blogu podelil s jeho snovými víziami, pohľadom na svet a elitu či s psychedelickým zážitkom s rastlinou sily Diablove gule.

17.10.2017 v 13:28 | Karma článku: 11.99 | Přečteno: 129 |

Jana Slaninová

Bojuj na naší straně!

Omšelý dům na konci neznámé ulice se mi vůbec nezamlouval. „Tam budeme spát.“ oznámil nám průvodce. „To není dobrý nápad.“ řekla jsem.

17.10.2017 v 13:13 | Karma článku: 13.54 | Přečteno: 397 | Diskuse
Počet článků 90 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2377
Stínový ministr pro místní rozvoj ČSSD. V roce 1996 zvolen poslancem Parlamentu ČR, v letech 2002 až 2006 byl náměstkem primátora hl. m. Prahy a od roku 2006 je předsedou finančního výboru ZHMP. Je víceprezidentem Českého svazu taekwondo WTF, členem Českého olympijského výboru a čestným předsedou Českého paralympijského výboru. Více o autorovi na www.hulinsky.cz

Seznam rubrik

více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.