Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Koncepci bydlení by měl ministr Jankovský dopracovat

18. 07. 2011 13:51:30
Koncepce bydlení do roku 2020, kterou na návrh ministerstva pro místní rozvoj schválila vláda, má několik zásadních plus, ale také několik velmi zásadních mínus.

Mezi pozitiva zcela jistě patří odvaha, s jakou v analytické části hodnotí přínos Koncepce bytové politiky pro období let 2005 – 2010, kterou připravila ČSSD a schválila vláda 16. 3. 2005. Materiál zvláště vyzdvihuje plnění její krátkodobé strategie na léta 2005 – 2010, kdy se podařilo naplnit všechny hlavní cíle, včetně sociálně citlivé deregulace nájemného. I další části rozsáhlé analýzy, která zabírá přes dvě třetiny materiálu, lze hodnotit jako velmi přínosné a zajímavé.
Bohužel, právě rozsah analýzy v kontrastu s útlou částí vlastní koncepce bytové politiky je největším handicapem předloženého materiálu. Ukazuje se tak jako problematické zadat zpracování Koncepce soukromé firmě, která logicky nemůže postihnout resortní či vládní strategii v oblasti bydlení.
I z tohoto důvodu je část vlastní koncepce bytové politiky na 20 stranách textu plný obecných frází typu „budeme podporovat“, ale už posléze neříká jak přesně a v jakém rozsahu. Je sice možné brát tuto obecnost a vágnost materiálu také jako přednost, a to s ohledem na časté střídání ministrů. Jsem však přesvědčen, že dokument, který má ambici nazývat se „koncepčním“, musí nabídnout víc, než prosté konstatování, co bychom chtěli, ale nevíme jak a za co.
Lze-li z dvacetistránkového materiálu vůbec usuzovat na nějaký trend ve státní politice v oblasti bydlení, pak zcela jistě se v tomto materiálu jedná o trend odklonu od přímých dotací k bankovním zárukám či úrokovým dotacím. Ačkoliv jsem přesvědčen, že se jedná o správný směr, nemohu souhlasit s tím, aby byl aplikován i na specifické oblasti podpory bydlení, v nichž se bez přímé státní dotace nelze obejít. Z praxe komunálního politika mohu uvést hned několik příkladů, počínaje bydlením pro seniory či handicapované, ale také například nákladné sanace panelových sídlišť.
Ani v obecné rovině nejsou v Koncepci řešeny dvě podstatné oblasti, totiž budoucnost stavebního spoření a otázka nového občanského zákoníku, který zásadním způsobem mění instituty a principy v oblasti bydlení. Přitom v obou případech se jedná ve vztahu k budoucnosti bytové politiky ČR o natolik zásadní problematiku, že nechápu, jak ji mohla Koncepce pominout.
Jsem tedy přesvědčen, že by pan ministr měl Koncepci dopracovat. Celá situace okolo Koncepce ministra Jankovského by se totiž dala glosovat citátem z filmu Postřižiny: „Musíte se více snažit, pane správče!“. Jako stínový ministr pro místní rozvoj ČSSD jsem připraven se na spolupráci nad konkretizací tohoto materiálu podílet. A to nejen proto, že se jasně ukázalo, jak efektivní byla předchozí Koncepce z dílny sociálnědemokratického předchůdce pana ministra Jankovského.

Autor: Petr Hulinský | pondělí 18.7.2011 13:51 | karma článku: 4.58 | přečteno: 736x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Monika Lorenzová

Jak se mi dařilo při obchodování

EsoBlog na téma PROČ SE MI NA FOREXU BEZDŮVODNĚ NEDAŘÍ? Nebo spíš, jak to zařídit, aby se dařit začalo. S pomocí blogu a meditace se to věřím nakonec povede.

17.10.2017 v 20:09 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 12 | Diskuse

Milan Šupa

Nacházejí se rozpory ve výrocích Krista?

Ježíš říkal, že když nás někdo udeří na pravou tvář, máme mu nastavit i druhou. On sám se však podle této zásady nezachoval.

17.10.2017 v 15:15 | Karma článku: 6.72 | Přečteno: 348 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Moře a čas: Finito

Následující text je pocitová črta inspirovaná jedním časně podzimním výletem na ostrov ve Středomoří. Jedná se vlastně o první část jakéhosi seriálu.

17.10.2017 v 14:27 | Karma článku: 3.53 | Přečteno: 95 | Diskuse

Mário Oláh

Zápis z magického denníka Fratera Saepesa - VI.IX.MMXVII

Mágus Frater Saepes mi po dlhšej dobe poskytol náhľad do svojho magického denníka a dovolil, aby som sa na blogu podelil s jeho snovými víziami, pohľadom na svet a elitu či s psychedelickým zážitkom s rastlinou sily Diablove gule.

17.10.2017 v 13:28 | Karma článku: 11.99 | Přečteno: 129 |

Jana Slaninová

Bojuj na naší straně!

Omšelý dům na konci neznámé ulice se mi vůbec nezamlouval. „Tam budeme spát.“ oznámil nám průvodce. „To není dobrý nápad.“ řekla jsem.

17.10.2017 v 13:13 | Karma článku: 13.54 | Přečteno: 397 | Diskuse
Počet článků 90 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2377
Stínový ministr pro místní rozvoj ČSSD. V roce 1996 zvolen poslancem Parlamentu ČR, v letech 2002 až 2006 byl náměstkem primátora hl. m. Prahy a od roku 2006 je předsedou finančního výboru ZHMP. Je víceprezidentem Českého svazu taekwondo WTF, členem Českého olympijského výboru a čestným předsedou Českého paralympijského výboru. Více o autorovi na www.hulinsky.cz

Seznam rubrik

více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.