Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Protikorupční strategie hlavního města Prahy musí být přísnější

12. 10. 2011 12:42:18
Připravovaná Protikorupční strategie hlavního města Prahy představuje určitě krok správným směrem. Přimlouval bych se však za další rozšíření navrhovaných opatření, zejména směrem k co nejúplnějšímu zveřejňování zakázek na internetových stránkách hlavního města. Zatímco stávající návrh počítá s jejich zveřejněním až po skončení soutěže, osobně bych uvítal, pokud by všechny zakázky v hodnotě přes jeden milion korun bylo možné sledovat na webu města průběžně po celou dobu výběrového a schvalovacího procesu a následně v i době jejich plnění.

To znamená, že by v systému bylo možné vyhledat každou jednotlivou zakázku s jejím evidenčním číslem a informací, který odbor magistrátu za ni zodpovídá. Dále by zde byla uvedena oblast, které se zakázka týká, a její současný stav, tj. jestli se jedná o záměr, jestli právě probíhá realizace nebo je-li zakázka již dokončena.

Na webu by měl být zveřejněn také druh zadávacího řízení, tedy jde-li o otevřené řízení, užší řízení, jednací řízení s uveřejněním, jednací řízení bez uveřejnění, soutěžní dialog nebo o zjednodušené podlimitní řízení. U každé zakázky by bylo uvedené datum jejího vyhlášení, lhůta pro podávání nabídek a fotokopie vyhlášení řízení.

Co se týče hodnocení nabídek, zveřejněny by měly být protokoly z jednání hodnotící komise včetně jejího složení, i protokol z otevírání obálek, rovněž doplněný složením příslušné komise.

Samotné rozhodnutí o výběru zakázky by mohli zájemci sledovat díky zveřejněným protokolům o jejím projednávání v příslušném výboru a v radě, i zveřejněnou částí zápisu při projednávání v zastupitelstvu. Dále by tu byl datum podpisu smlouvy i všech dodatků a údaje o tom, čeho se jednotlivé dodatky týkají.

Neméně důležitou součástí systému by mělo být sledování průběhu plnění zakázky. To znamená, že by na webu byly k nahlédnutí protokoly z kontrol, u stavebních zakázek zápisy z kontrolních dnů, protokoly o kolaudaci a předání díla.

Měli bychom také uvažovat nad zavedením nového systému elektronických nákupů nejrůznějších komodit – od energií, přes kancelářské potřeby až po například pneumatiky pro služební vozidla. V tomto případě bychom vlastně nevymýšleli nic nového, stejný systém zavedl v Ostravě primátor Petr Kajnar. Nejen že díky tomu výrazně omezuje prostor pro korupční jednání, ale i šetří. Jen za prvních pět měsíců letošního roku v Ostravě ušetřili 23 milionů korun. Do nákupu systému město vložilo 40 milionů korun, v úsporách se ale částka vrátila už do roka a půl.

Jsem přesvědčen, že výše uvedená opatření mohou významně přispět k omezení korupce. Vzhledem k tomu, že boj proti korupci byl jedním ze stěžejních bodů volebního programu pražské sociální demokracie, budeme při projednávání protikorupční strategie hl. m. Prahy prosazovat přísnější pravidla a zveřejňování informací o veřejných zakázkách v co nejširší možné míře.

Autor: Petr Hulinský | středa 12.10.2011 12:42 | karma článku: 5.82 | přečteno: 582x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Monika Lorenzová

Jak se mi dařilo při obchodování

EsoBlog na téma PROČ SE MI NA FOREXU BEZDŮVODNĚ NEDAŘÍ? Nebo spíš, jak to zařídit, aby se dařit začalo. S pomocí blogu a meditace se to věřím nakonec povede.

17.10.2017 v 20:09 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 12 | Diskuse

Milan Šupa

Nacházejí se rozpory ve výrocích Krista?

Ježíš říkal, že když nás někdo udeří na pravou tvář, máme mu nastavit i druhou. On sám se však podle této zásady nezachoval.

17.10.2017 v 15:15 | Karma článku: 6.72 | Přečteno: 348 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Moře a čas: Finito

Následující text je pocitová črta inspirovaná jedním časně podzimním výletem na ostrov ve Středomoří. Jedná se vlastně o první část jakéhosi seriálu.

17.10.2017 v 14:27 | Karma článku: 3.53 | Přečteno: 95 | Diskuse

Mário Oláh

Zápis z magického denníka Fratera Saepesa - VI.IX.MMXVII

Mágus Frater Saepes mi po dlhšej dobe poskytol náhľad do svojho magického denníka a dovolil, aby som sa na blogu podelil s jeho snovými víziami, pohľadom na svet a elitu či s psychedelickým zážitkom s rastlinou sily Diablove gule.

17.10.2017 v 13:28 | Karma článku: 11.99 | Přečteno: 129 |

Jana Slaninová

Bojuj na naší straně!

Omšelý dům na konci neznámé ulice se mi vůbec nezamlouval. „Tam budeme spát.“ oznámil nám průvodce. „To není dobrý nápad.“ řekla jsem.

17.10.2017 v 13:13 | Karma článku: 13.54 | Přečteno: 397 | Diskuse
Počet článků 90 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2377
Stínový ministr pro místní rozvoj ČSSD. V roce 1996 zvolen poslancem Parlamentu ČR, v letech 2002 až 2006 byl náměstkem primátora hl. m. Prahy a od roku 2006 je předsedou finančního výboru ZHMP. Je víceprezidentem Českého svazu taekwondo WTF, členem Českého olympijského výboru a čestným předsedou Českého paralympijského výboru. Více o autorovi na www.hulinsky.cz

Seznam rubrik

více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.